Co to jest Open Source

Coraz więcej się mówi o licencjach na korzystanie z oprogramowania, same licencje stają się coraz obszerniejsze, a wnikliwy użytkownik ma coraz więcej rzeczy na głowie. Podobnie jak w życiu codziennym, np. przy braniu kredytu lub podpisywaniu umowy najmu, również w informatyce mamy do czynienia z kruczkami prawnymi, kwotami oznaczonymi gwiazdką i innymi obwarowaniami, do których musimy się dostosowywać.

Na szczęście w komputerze zawsze da się obejść takie przeszkody – i jednym ze sposobów na to jest znalezienie alternatywnego oprogramowania na licencjach typu Open Source.

Otwarte Źródło

Oprogramowanie Open Source to wolne oprogramowanie – wolne od opłat i tak naprawdę wolne od ograniczeń. Najczęściej spotykaną licencją otwartego źródła jest licencja GNU GPL, która dopuszcza nie tylko możliwość korzystania z aplikacji bezpłatnie, ale także pozwala na modyfikację kodu na potrzeby użytkownika.
Co to oznacza dla nas? Na przykład możliwość darmowego pobierania programów, systemów operacyjnych i pakietów na dowolną ilość komputerów, bez konieczności rejestracji czy opłaty.

Aspekty ekonomiczne

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile może nas kosztować samo oprogramowanie. W działalności jednoosobowej jest to często jednorazowy koszt, a takie oprogramowanie z reguły jest już dostarczone razem ze sprzętem, np. Laptop z Windowsem. Mając jednak na uwadze rozwój firmy, wzrost zatrudnienia i liczby komputerów w organizacji, koszty te rosną w bardzo dużym tempie. Ile kosztuje oprogramowanie biurowe? Znam osobiście przypadki korporacji, które za oprogramowanie marki Microsoft płacą trzykrotnie więcej niż za sprzęt komputerowy, na dodatek są to zwykle kwoty pięciocyfrowe. Należy pamiętać, że nasz portfel nie podejmie za nas takich decyzji.

Stabilność i serwis

Czy oprogramowanie Open Source jest stabilne i godne zaufania? To zależy od kilku czynników. Pierwszą sprawą jest kwestia, z jaką częstotliwością są wydawane aktualizacje. Np. Mozilla wydaje nową poprawkę do przeglądarki Firefox (licencja MPL) średnio co miesiąc, a nowa wersja pojawia się mniej więcej co kwartał. Poprawki powstają na podstawie stale pojawiających się pojedynczych błędów, które Mozilla analizuje na podstawie zgłoszeń użytkowników. Trochę rzadziej robi to Document Foundation w swoim pakiecie biurowym LibreOffice. Aktualizacje zmniejszają ryzyko powstania infekcji w komputerze oraz wystąpienia błędów, zawieszeń programu, spadku wydajności pracy i utraty danych.

Z czego utrzymują się twórcy wolnego oprogramowania? Wielu z nich tworzy oprogramowanie z pasji, po godzinach pracy. Pewni programiści łączą się często w grupy projektowe, tak zwane teamy, natomiast najbardziej rozwinięte projekty ewoluują w duże firmy, np. Mozilla Foundation lub firma Canonical. Ich dochody pochodzą głównie z dobrowolnych dotacji.

Uwagi

Dlaczego jednak częściej ludzie wybierają płatne/komercyjne programy? Odpowiedź jest prosta: wolne oprogramowanie jest tworzone przez użytkowników dla użytkowników, co znaczy że ktoś poświęca cenny czas, żeby ułatwić innym korzystanie z komputera. O ile czas można poświęcić, o tyle wyczerpują się możliwości finansowe, np. na reklamę. Częściej wybieramy produkty z telewizji lub znanych portali, których reklama jest bardzo dobrze opłacana. Warto jednak pomyśleć, czy gdyby duże koncerny tego nie robiły, również wybralibyśmy ich produkt?

open-source

Mam nadzieję, że w cyklu o wolnym oprogramowaniu, uda mi się Państwa do niego przekonać oraz, że przy okazji rozwieję Państwa wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *